Romus ve Romulus İlk Kral – Il Primo Re

Reklamı Geç
Kaynak 1
Hata Bildir ×
Orijinal ismiyle Il Primo Re filmi 2018 yılı İtalya yapımı tarih-savaş filmi. Uzun senelerdir aşina ve tekrar tekrar beyazperdede öbür uyarlamalarla işlenen Romus ile Romulus ikiz kardeşlerin mitolojik hikayesini anlatan bu filmin İngilizce dilindeki adı Romulus and Remus: The First King iken, Türkçe ismiyle ise karşımıza Romulus ve Romus: İlk Kral olarak çıkıyor.

Roma mitolojisine ait bir öykü olan Romulus ve Romus’un hikayesi milattan önce 750 yıllarında geçiyor ve Roma’nın kuruluşu konu alınıyor. İtalyan yapımlarda ismine çoğu kez rastladığımız Matteo Rovere isimli İtalyan yönetmen Romulus and Remus The First King filminin yönetmen koltuğunda oturuyor. Film sinematograf Daniele Cipri kadar iyice doğal ışıkla çekiliyor ve oyuncular filmde Roma öncesi Latince konuşuluyor. Asgari diyalog ve efsanevi görsellik içeren film oldukça realist bir şekilde çekiliyor. Herkesçe bilinen ve tekrar tekrar uyarlanmış olan böylesine mitolojik bir hikayeyi sinemaya tekrar uymak ve bu hikayeyi başarılı bir şekilde anlatabilmek öyle kolay olmasa da Matteo Rovere ile filme katkı maddesi sağlayan tüm takım bunu pekala başarabilmiş görünüyor.

Romulus ve Romus İlk Kral filminin konusu genel olarak bilinse de özet geçelim: Romulus ile Romus, Tiber nehri selden dolayı taştığında besi hayvanlarıyla birlikte suda sürüklenirler. İkizler olağanüstü bir şekilde ölümden kurtulmuştur, ama tüm malları kaybolmuştur ve köle olarak çalıştırılmak üzere Alba şehrine gitmişlerdir. Burada iki kardeş birbiriyle cebren dövüştürüşecektir. Bir gün Romulus bir ayaklanma çıkarır ve mahkumların geri kalanıyla birlikte bu yerden kaçar. Romulus ve arkadaşlarının karşılaşmak zorunda kalacağı düşman sayısı da azımsanamayacak kadar çoktur fakat Romulus katiyen pes etmez ve Tiber nehrini geçip yeni bir şehrin temellerini atma amacı konusunda istikrarlı olmaya devam eder. Tanrıların korumasını isteyen Romulus, bakire Satnei ile birlikte Alba şehrinin kutsal ateşini çalar. Bu eylem yalnızca Alba’nın gazabını getirmekle kalmayacak, bununla birlikte Romulus’un bir takım adamlarını da bu tanrısal ateşi çalmanın getireceği şanssızlık konusunda ikna edecektir. Bir gece saldırı esnasında Romulus yaralanınca, ikiz kardeşi Romus (Remus) kardeşiyle ilgilenecektir. Nihayetinde ise bu isyan grubunun lideri haline gelecektir. Ancak tam Romus tanrıların kendi tarafında olduğunu düşünmeye başlamışken Satnei dehşet bir kehanette bulunacaktır: Gelecek olan İmparatorluk bir kardeşin diğerini öldürmesiyle ad alacaktır.

Mitolojik hikayelere ilginiz varsa bu titiz ve çokça emek harcandığı belirlenmiş olan üretim Romulus ve Romus İlk Kral filmi izlemenizi nasihat ederiz.

Film Bilgileri
4 ay önce eklendi
Romus ve Romulus İlk Kral – Il Primo Re
30 izlenme
Orijinal ismiyle Il Primo Re filmi 2018 yılı İtalya yapımı tarih-savaş filmi. Uzun senelerdir aşina ve tekrar tekrar beyazperdede öbür uyarlamalarla işlenen Romus ile Romulus ikiz kardeşlerin mitolojik hikayesini anlatan bu filmin İngilizce dilindeki adı Romulus and Remus: The First King iken, Türkçe ismiyle ise karşımıza Romulus ve Romus: İlk Kral olarak çıkıyor. Roma mitolojisine […]
Bunlara da Bakın
Yorumlar 0 Yorum
Film Robotu
Yıllara Göre Filmler
Son Yorumlar
Kaptan, 1 ay önce
HANİ HALK ARASINDA BİR LAF VARDIR ON NUMARA BEŞ YILDIZ 10/10 VERDİM Vatanım diye Bizim dilimizde diypr Kelimede değilde ne anlamamız gerekiyor onu anlamak lazım bu kadar gerçekçi bu kadar doğru sözler çok şey katıyor hele halk unutkandır diyor bunu bağırarak EVEEET dedim. Her vatandaş kendi ülkem diyorsa hangi parti hangi din hangi ırk hangi meshep olursa bu ayyıldız için bu vatan için binlerce yıldır bizim olan bu vatan için milli olalım
Reklamı Kapat