Kazablanka 1942

Reklamı Geç
Kaynak 1Kaynak 2
Hata Bildir ×
[wpforms id="561" title="false" description="false"]
Casablanca izlemek için tam yerine geldiniz. Hollywood tarihinin en ünlü ve olağan romantik filmlerinden biri olan Casablanca filmi 1942 yapımı olsa da Türkiye’de 1946 yılında gösterime girebilmiş ve Türkçe adıyla Kazablanka olarak biliniyor.

Eşsiz romantik film Kazablanka, bu filmle En İyi Yönetmen Oscar’ını da kazanmış olan Michael Curtiz’in elinden çıkma. Michael Curtiz bizim zamanımızdan yok ama laf konusu dönemlerde elinden sayısız eser çıkmış ve başarılı bir yönetmen. Yine dönemin en iyi ve ünlü oyuncuları olan Humphrey Bogart, Ingrid Bergman ve Paul Henreid’in başrol oynadığı Kazablanka filmi Warner Bros yapımı. Bu film genelde 1941 tarihli Orson Wells’in demin 25 yaşındayken yönettiği ilk film olan Citizen Kane filmiyle karşılaştırılır. Casablanca filmini tercih edenler ise, bu filmin daha hatırda kalır diyaloglara sahip olduğunu, daha şairane ve akıcı olduğunu söyler. Bu kıyaslamanın ana nedeni ise Amerikan Film Enstitüsü kadar üretilmiş olan Tüm Zamanların En İyi Filmleri listesidir.

Casablanca filmi için eleştirmen Andrew Sarris “mutlu tesadüflerin en mutlusu” ifadesini kullanır. Üzerinden 77 yıl geçmesine rağmen hala konuşulan bu eski yapım, gelen o kadar fazla yeni filme karşın IMDB’nin de 36. sırasında kalmaya devam etmektedir. Kazablanka bir aşk filmiyse de, sadece bir aşk filmi değil, benzer zaman bir savaş dönemi filmi.

Filmde Rick Blaine II. Dünya Savaşı’nın yaklaştığı zamanlarda ülkesinden uzakta yaşayan, Fas, Casablanca’da halinden sıkılmış bir gece kulübü sahibidir. Yetkililer kadar yoğun baskı görse de Rick, yasa dışı yollarla Amerika’ya kaçmaya çalışan mültecileri sığınabilmeleri için kendi mekanına almaktadır. Günün birindeyse Rick’in Paris’te muhteşem zamanlar geçirdiği eski aşkı Ilsa kocasıyla birlikte buraya kazanç. Ilsa ve kocası Nazi’lerden kaçmaktadır. Ilsa’nın ortaya çıkışıyla Rick zorlama durumlar yaşayacak ve bunlar daha pozitif soruna ve yürek kırıklıklarına neden olacaktır. En sonundaysa engebeli kararlar alınması gerekecektir.

Eski filmleri seviyorsanız sinema tarihinin manâlı yapımlarından Kazablanka Türkçe Altyazılı 1080p izlemenin keyfine bizimle varın.

Film Bilgileri
6 ay önce eklendi
Kazablanka 1942
68 izlenme
Casablanca izlemek için tam yerine geldiniz. Hollywood tarihinin en ünlü ve olağan romantik filmlerinden biri olan Casablanca filmi 1942 yapımı olsa da Türkiye’de 1946 yılında gösterime girebilmiş ve Türkçe adıyla Kazablanka olarak biliniyor. Eşsiz romantik film Kazablanka, bu filmle En İyi Yönetmen Oscar’ını da kazanmış olan Michael Curtiz’in elinden çıkma. Michael Curtiz bizim zamanımızdan yok […]
Bunlara da Bakın
Yorumlar 0 Yorum
Film Robotu
Yıllara Göre Filmler
Son Yorumlar
Kaptan, 3 ay önce
HANİ HALK ARASINDA BİR LAF VARDIR ON NUMARA BEŞ YILDIZ 10/10 VERDİM Vatanım diye Bizim dilimizde diypr Kelimede değilde ne anlamamız gerekiyor onu anlamak lazım bu kadar gerçekçi bu kadar doğru sözler çok şey katıyor hele halk unutkandır diyor bunu bağırarak EVEEET dedim. Her vatandaş kendi ülkem diyorsa hangi parti hangi din hangi ırk hangi meshep olursa bu ayyıldız için bu vatan için binlerce yıldır bizim olan bu vatan için milli olalım
Reklamı Kapat