Herkes Biliyor – Everybody Knows 2018

Reklamı Geç
Kaynak 1Kaynak 2
Hata Bildir ×
9 Mayıs 2018 yayınlama tarihli Herkes Biliyor filmi çekimleri İranlı yönetmen Asgar Ferhadi göre tamamlanmıştır. Yönetmenin İber Yarımadasında çekimlerini gerçekleştirdiği filmin bununla birlikte senaristliği de Asgar Ferhadi’ye ait. Yönetmenin öteki çoğu filminde de öne çıkardığı aile ve aile bağları kavramları bu filmde de ahlaki tercihle sorgulanarak izleyici karşısına çıkarılıyor.

Film, Buenos Aires’te kocası ve çocukları ile birlikte yaşamış Laura isminde bir kadının hikayesine odaklanıyor. Laura, kız kardeşinin düğünü için epeyce heyecanlı günler geçiriyor. Tüm hazırlıkların tamamlanmasının peşinde yola meydana çıkan aile, nikah için soluğu Laura’nın doğduğu İspanya’nın bir köyünde alırlar. Nikah için herkes bir araya gelmiştir. Bütün aile ve eski tanıdıkların bir arada olduğu düğünde beklenmedik bir durum gerçekleşir. Bu durum ailenin hayatını birden altüst eder. Laura’nın büyük kızı kaçırılmıştır ve kim kadar yapıldığı bilinmemektedir. Herkes genç kızın bulunması için elinden geleni yapmaya çalışır ama olay derinleştikçe aile fertleri ve köy ahalisi arasında bazı gerginlikler ortaya çıkar. Geçmişte saklı kalanlar ve benekli sırlar gün yüzüne çıkmaya başlamıştır. Aile teması üzerinden işlenen film, izleyicileri ahlaki tercihleri sorgulamaya yönlendirmiştir.
İran sinemasının popüler isimlerinden biri olan Ferhadi’nin sınırlarını aşarak uluslararası sinemada da kendisine yer edindiği kayda değer filmlerden biri olan Everybody Knows, başrollerinde ünlü isimleri barındırıyor. Laura rolüyle seyirci karşısına meydana çıkan Penelope Cruz başrolü eşi Javier Bardem ile paylaşıyor. İkilinin filmde de güzel bir uyum yakalaması az daha seyirciye işliyor. Ricardo Darin, Barbara Lennie ve Carla Campra ise oyuncu kadrosunda yer alan önemli isimler olarak karşımıza çıkıyor.

Filmin senaryosunu her tarafta sonradan Farsça yazan Asgar Ferhadi, program metni yazma aşamasındayken İspanya’yı pek fazla kere ziyaret ettiğini ve oradaki gözlemlerinin senaryoyu etkilediğini belirtmiştir. ‘’Farsça kelimeler vasıtasıyla hissettiklerimizi seyirciye İspanyolca iletmeyi başardık’’ diyen meşhur yönetmen senaryoyu 4 yılda tamamladığını belirtiyor. Filmi yazarken ve yönetirken tek bir kelimeye odaklanan Ferhadi ‘’empati’’ kavramının önemini seyirciyle buluşturuyor. Olumsuz örnek oluşturabilecek unsurlar taşıyan film, 13 yaş ve üzeri izleyici kitlesine hitap etmektedir.

Film Bilgileri
4 ay önce eklendi
Herkes Biliyor – Everybody Knows 2018
61 izlenme
9 Mayıs 2018 yayınlama tarihli Herkes Biliyor filmi çekimleri İranlı yönetmen Asgar Ferhadi göre tamamlanmıştır. Yönetmenin İber Yarımadasında çekimlerini gerçekleştirdiği filmin bununla birlikte senaristliği de Asgar Ferhadi’ye ait. Yönetmenin öteki çoğu filminde de öne çıkardığı aile ve aile bağları kavramları bu filmde de ahlaki tercihle sorgulanarak izleyici karşısına çıkarılıyor. Film, Buenos Aires’te kocası ve çocukları […]
Bunlara da Bakın
Yorumlar 0 Yorum
Film Robotu
Yıllara Göre Filmler
Son Yorumlar
Kaptan, 1 ay önce
HANİ HALK ARASINDA BİR LAF VARDIR ON NUMARA BEŞ YILDIZ 10/10 VERDİM Vatanım diye Bizim dilimizde diypr Kelimede değilde ne anlamamız gerekiyor onu anlamak lazım bu kadar gerçekçi bu kadar doğru sözler çok şey katıyor hele halk unutkandır diyor bunu bağırarak EVEEET dedim. Her vatandaş kendi ülkem diyorsa hangi parti hangi din hangi ırk hangi meshep olursa bu ayyıldız için bu vatan için binlerce yıldır bizim olan bu vatan için milli olalım
Reklamı Kapat