Web Analytics

Harry Potter 5 Zümrüt Bursu 2007

Kaynak 1
Hata Bildir ×
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı 2007 yapımlı, serüven, aile ve fantezi türlerini içerisinde bulunduran bir filmdir. 2 saat 18 dakika uzunluğa sahiptir. Türkiye beyaz perdesine 10 Ağustos 2007 tarihinde +7 yaş ibaresi ile gösterime girmiştir. Filmimiz 150 milyon dolarlık bir bütçe ile çekilmiş ve Dünya çapında 940 milyon dolarlık hasılat geliri elde etmiştir. 2008 yılı BAFTA film ödüllerinde en iyi prodüksiyon ve en iyi özel efekt dallarındaki BAFTA ödüllerine namzet gösterilmiştir. Fakat maalesef iki ödülü de kazanamamıştır.

Filmimizin yönetmen koltuğuna ise bu filmde David Yates oturuyor. David Yates’in yönetmenlik performansını Tarzan Efsanesi, Olağanüstü Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? gibi filmlerden ve Tyrant dizisinden hatırlayabilirsiniz. Yapımın program metni yazarlarına baktığımızda ise her Harry Potter filminde olduğu gibi meşhur yazar J. K. Rowling’in adını görmekteyiz. J. K. Rowling hepimizin bildiği gibi Harry Potter roman serisinin yazarı olarak bu unvanı yargı ediyor. J. K. Rowling’in eserini bir sinema filmi senaryosuna çeviren yazarımız ise Michael Goldengerg. Michael Goldenberg’ün senaryo yazarlığına ise 1997 yapımlı Contact, Yeşil Fener, Peter Pan gibi yapımlardan aşinayız.

Oyuncu kadromuza ise serinin beşinci filmi itibari ile bazı çok yetenekli oyuncuların eklendiğini görüyoruz. Daha önce İndiana Jones: Kutsal Hazine Avcıları, Bir Dilim Kabahat gibi filmlerde izlediğimiz George Harris Kingsley Shacklebolt rolü ile oyuncu kadrosuna katılıyor. Güzeller güzeli Natalia Tena Nymphadora Tonks karakteri ile oyuncu listemizde kendine yer buluyor. Ve alt fakat de Harry Potter hayranlarının film serisinde Lord Voldemort karakterinden bile daha çok dehşet ettiği tek karakter olan Dolores Umbridge’i yenilenmek için Hemşire filmiyle keza Oscar’a ayrıca Altın Küre ödülüne namzet gösterilen, Aşık Shakespeare filminde gözleri dolduran Imelda Staunton aramıza katılıyor. oyunculuğu sayesinde hayata getirdiği karakterin aslında bütün Harry Potter hayranları tarafından büyük bir nefretle anılmasını başarı ile sağlıyor.

Serinin beşinci filmi olan Zümrüdüanka Yoldaşlığı bütün anlamıyla hikayenin karanlık bir hikayeye dönüşmesini başlatan üretim diyebiliriz. Yalnız bir yazdan sonra ölümle burun buruna gelerek okuluna dönebilen Harry, Hogwarts’da o kadar çok şeyin değiştiğini görecektir. Müdürleri Dumbledore Harry ile nedensiz bir şekilde konuşmamaya başlamış, büyücülük bakanlığı okulun işleyişine karışmaya başlayıp hayatında karşılaştığı en anlayışsız insan olan Dolares Umbridge’i okula atamış ve bununla beraber da aşık olmaktadır. Kesinlikle Harry Potter’ın bugüne kadarki en zor senesini anlatan film mutlaka izlemeniz gereken filmler aralarında kendine yer buluyor. Harry Potter 5 Zümrüdüanka Yoldaşlığı 2007 izleyicilerine güzel bir film seyri dileriz.

Film Bilgileri
3 ay önce eklendi
Harry Potter 5 Zümrüt Bursu 2007
12 izlenme
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı 2007 yapımlı, serüven, aile ve fantezi türlerini içerisinde bulunduran bir filmdir. 2 saat 18 dakika uzunluğa sahiptir. Türkiye beyaz perdesine 10 Ağustos 2007 tarihinde +7 yaş ibaresi ile gösterime girmiştir. Filmimiz 150 milyon dolarlık bir bütçe ile çekilmiş ve Dünya çapında 940 milyon dolarlık hasılat geliri elde etmiştir. 2008 yılı […]
Bunlara da Bakın
Yorumlar 0 Yorum
Film Robotu
Yıllara Göre Filmler
Son Yorumlar
Reklamı Kapat